Kodlama ve Programcılığa Başlangıç kapak resmi

Kodlama ve Programcılığa Başlangıç

JavaScript Öğretilen İnteraktif Apple iBooks 2.0 Sürümü

Kodlamayı okuma, anlama ve yazabilme yetisi daha önce hiç günümüzdeki kadar önemli, değerli ve kârlı olmamıştı. Yazılım kodları hayatlarımızı temelli olarak değiştirmiş durumda, ve giderek daha da fazla etkileyecek. Gerek iş (ya da okul), gerek özel yaşantımızda ya kodlamanın ürünü olan bir yazılım kullanıyoruz. Bazılarımız da dolaylı olarak veya doğrudan, bir yazılımın yapılması veya satılması için çalışıyor; bu işi yaparken de mutlaka kodlamanın bir ürünü olan bir uygulama yazılımı kullanılıyor.

Sadece iOS ve macOS için Apple Books uygulaması ile görüntülenebilen bu interaktif kitap size programcılık, kod yazma ve yazılım geliştirme için gerekli temel bilgi ve becerileri kazandıracak. Bu şekilde edineceğiniz temel ile hangi platformlar üzerinde olursa olsun, tüm programlama dillerinde geçerli, uygulamaya geçirilebilir kodlama becerisine sahip olacaksınız. Asıl hedefiniz “kodcu” olmak değilse bile kodcuların, ya da yazılım geliştiricilerin nelerle nasıl uğraştığını anlıyor olacaksınız.

Bu Kitap Kimler için

Genel görüşün aksine, herkes kod veya program yazabilir. Kodcu, ya da programcı olmak için yüksek bir IQ ya da doğuştan gelen ileri seviyede bir matematiksel düşünebilme yeteneği gerekmez. Programcı olmanın ön koşulu sadece ciddi bir öğrenme isteği ve işin ucunu bırakmayacak kadar sabırlı olmaktan ibarettir. Programcılık aslında bisiklete binme, piyano çalma ya da dans etme gibi bazı insanların yapı itibariyle daha yatkın olduğu, fakat devamlı pratik yapılarak da geliştirilebilecek sonradan kazanılabilen bir yetenektir.

Bu kitap, kod yazma ve temel seviyede programcılık becerilerini edinmek için sıfırdan başlayanlar için iyi bir başlangıç rehberi olabilecek niteliktedir Daha önce herhangi bir dilde programcılıkla biraz olsun uğraşmış olan, fakat konunun temel mantığını profesyonel seviyede kavrayamamış olan okurlar da bu kitaptan büyük fayda sağlarlar. Herhangi bir programlama dilini daha önce mantığıyla öğrenmiş ve baştan sona başarılı bir uygulama geliştirmiş olan okurlar için ise, bu kitap çok gerekli olmayacaktır.

Ancak daha önce bir yazılım ekibiyle yeni başlayan seviyesinde bir programcı, proje yöneticisi ya da iş analisti olarak çalışmış, geliştirilen bir yazılım projesinin bir ucundan tutmuş ve bu esnada birşeyler kapmış, ancak tam olarak neyin niçin yapıldığını tam olarak kavrayamamış iseniz, bu kitap, yine işin temelini öğrenmek ve mantığını kapmak açısından sizin için ideal bir kaynak olacaktır.

Kodlamaya Başlangıç eKitap Ekran Resmi

Aşağıdakilerden biri veya birkaçı size uyuyorsa bu kitabı okumalısınız:

  • Mutlak surette kodcu, programcı veya yazılım geliştirici olmak isteyip bu konuya sıfırdan başlamak isteyen, veya daha önce başlamış fakat mantığını çok iyi anlamadığı için devamını getirememiş kişiler.
  • Ne kodcu, ne programcı, ne de yazılım geliştirici olmayı istememekle birlikte onlarla çalışan, ya da onları yöneten, veya onlarla birlikte yaşamakta olup, ne yaptıklarını anlamaya çalışanlar,
  • Kodcu, Programcı veya Yazılım Geliştirici olup olmamak konusunda kararsız olup bu konuda sağlam temelli bir bilgi sahibi olduktan sonra karar vermek isteyenler,
  • İş yerinde, ya da evde en az yarım gün Microsoft Excel gibi bir uygulama kullanmak zorunda olup, sırf mantığını çok iyi anlamadığı için Excel’de iş yüklerini hafifletebilecek seviyede ‘makro’ yazmayı bilmeyen; fakat öğrenebilmek için gerekli temel becerileri kazanmak isteyenler.
Kodlamaya Başlangıç Kitap Kapak

İndirilebilir Dosyalar

Kitapla ilgili, ya da kitapta bahsi geçen indirilebilir dosyaları aşağıdaki linkler vasıtasıyla indirebilirsiniz.

Apple Books'dan Al

Sistem Gereksinimleri

Kitap sadece iOS (8 veya sonraki) ve macOS (Yosemite veya sonraki) işletim sistemlerini kullanan cihazlar için geliştirilmiş Apple Books (iBooks) uygulamasında açılıp görüntülenebilir.